2018.11.10 OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI SZCZEPU 5 KDH WICHRY

OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI SZCZEPU 5 KDH WICHRY – 10.11.2018

Ognisko z dniu wigilii stu lecia odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie, nasze środowisko postanowiło rozpalić na terenie gdzie działamy, w Bronowicach Małych. Nasz ogień rozpalony krzesiwem, podarowanym nam przez Komendanta Małopolskiej Chorągwi Harcerzy, zapłonął w sąsiedztwie miejsca ważnego dla sztuki Polskiej – dworku Rydlówka. To właśnie w nim odbyło się w 1900 słynne wesele Lucjana Rydla z Jadwiga Mikołajczykówną.

Spotkanie rozpoczęliśmy o planowanej godzinie 17:00. Zaraz po przyjściu, wszyscy zaproszeni otrzymywali śpiewniki i kotyliony. W ognisku wzięli udział: harcerze i zuchy ze Szczepu Wichry, harcerze ze Szczepu Żurawie, instruktorzy ze Szczepu Arkona, byli instruktorzy i harcerze ze Szczepów Srebrzyste Ptaki oraz Północna Gwiazda, harcerze ze szczepu Szarej Siódemki, członkowie Kręgu Totemowego Synów i Dzieci Pioruna oraz Bronowiczanie. Z Powodu nieobecności naszego Szczepowego, ognisko prowadził VIII Wódz Kręgu Totemowego hm. Adam Staszczyński „Wilk Gospodarny”. Ognisko rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hymnu Piątki. Jednak zanim to nastąpiło jeden z członków Kręgu Totemowego, przypomniał wszystkim obecnym rozmowę Panny Młodej z Poetą, uwiecznioną w dramacie Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Po tym rozpoczęliśmy śpiewanie piosenek ze śpiewnika wydrukowanego specjalnie na tę okazję przez „Żurawia Rozważnego”. Po odśpiewaniu połowy piosenek zarządzono przerwę, w czasie, której można było się posilić tradycyjnym bigosem. Po przerwie rozpoczęła się druga część ogniska, w której piosenki przeplatane były z rodzinnymi opowieściami o osobach walczących za Ojczyznę w XX wieku. W opowieściach częstokroć pozwijała się postać czwartego komendanta Krakowskich Szarych Szeregów, bohatera szczepu „Wichry” phm. Stanisława Okonia „Sumaka Śmiałego”.   Na zakończenie części oficjalnej odśpiewaliśmy, stojąc na baczność, „Hymn Szarych Szeregów” oraz „Pierwszą Brygadę”. Po czym VIII Wódz Kręgu Totemowego podziękował organizatorom oraz wszystkim przybyłym, a „Żuraw Rozważny” przypomniał wszystkim o akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Na ognisku pojawiło się ponad siedemdziesiąt osób, co przekroczyło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wszyscy obecni byli zachwyceni akcją, oraz ideą, która pozwoliła zgromadzić na wspólnym świętowaniu kilka pokoleń Polaków.

Wojciech Kądziołek ćw.

Comments are closed.